Україна перейшла на режим економії газу: що відбувається і що це означає

Що відбувається?

1 березня російський «Газпром» вирішив не постачати газ НАК «Нафтогаз України» з 1 березня і повернув отриману передоплату. Це сталося бо 28 лютого Стокгольмський арбітраж зобов’язав російського монополіста «Газпром» доплатити НАК «Нафтогаз України» 4,63 мільярда доларів за недопоставку узгоджених обсягів газу для транзиту.  2 лютого  «Газпром» почав процедуру розторгнення всіх контрактів на постачання та транзит газу з Україною. Росіяни пояснили своє рішення тим, що ще не погоджено додаткову угоду до діючого контракту з «Нафтогазом». Російська сторона вважає, що без такого рішення поставки газу неможливі, тому вони не будуть здійснюватися з 1 березня.

Україна не купує газ безпосередньо у Росії з листопада 2015 року, однак дія контракту на поставки завершується лише в 2019 році. Згідно з рішенням Стокгольмського арбітражу за контрактом про закупівлі газу, в 2018 і 2019 році Україна все ж зобов’язана закуповувати газ у «Газпрому». Йдеться про імпорт мінімум 4 млрд кубометрів блакитного палива на рік.

І що, в нас більше немає газу?

Насправді — є. В Україні є підземні сховища газу, до того ж ми заключили контракт з польскою компанією  «Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo» на поставку блакитного палива.

Країні не вистачає  газу, який відмовився поставити в Україну «Газпром», проте дефіцит буде покритий, а від Росії вимагатимуть компенсації. Про це заявив глава  НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв на засіданні РНБО за участю Президента України.

Що таке режим економії газу?

На 10 днів ТЕЦ та інші генеруючі компанії перейдуть з газу на мазут. Це дасть нам можливість економити близько 15-20 млн кубів газу на добу. В більшості областей призупинили роботу в дошкільних навчальних закладах, школах та вищих навчальних закладах строком до 6 березня включно.

У повідомленні компанії в Facebook йдеться, що газу в українських підземних сховищах «багато», але існують технічні обмеження в кількості газу, який можна підняти зі сховищ протягом доби.

Підпишіться на наш канал в Telegram і ми покажемо вам, наскільки глибока ця кроляча нора:https://t.me/hromadskekharkiv

Якщо ви побачили помилку, або знаєте більше про це, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Віктор Пічугін

Віктор Пічугін

Голова «Громадського Телебачення Харків». Відповідає за дизайн візуального контенту, написання та редагування текстів
Віктор Пічугін